Ultrazvuk pomocníkem při úklidu? Ano, je to možné

Uklízíte rádi? Málokdo odpoví, že ano. Ve špinavé domácnosti ale nechce žít nikdo. Naštěstí na trhu existují pomocníci, jenž nám nabízejí pomocnou ruku. Jedním z nich je například ultrazvuková čistička.

Ultrazvuk není ničím jiným než akustickým vlněním. Ultrazvukové vlny se šíří ve tvaru úzkých paprsků podobajících se paprskům světelným. Neslyšíme je, ale přitom dokážou velké věci. Nastávajícím maminkám právě ultrazvuk umožňuje poprvé spatřit své miminko, které jim roste pod srdcem. Tento zážitek je nezapomenutelný. Využití ultrazvuku ale samozřejmě je mnohem širší: v armádě, v lékařství, ale i v domácím prostředí, kde nám může skvěle nahradit chemické čistící prostředky. A to prostřednictvím ultrazvukové čističky.

Čištění ultrazvukem

Byť pojem ultrazvuk patří spíše do fyziky, samotný proces čištění ultrazvukem je procesem chemickým. Čištěné předměty maximálně šetrně zbavují nečistot miliony bublinek, které v tekutině vznikají při procesu zvaném kavitace. Čištění ultrazvukem je rychlé, efektivní a účinné. Ultrazvuk si navíc skvěle poradí i s předměty, které se čistí těžko, jako jsou třeba šperky. A ty ostatní zase vyčistí přímo dokonale. Včetně třeba zahradního náčiní.

Uplatnění napříč obory

Ultrazvuková čistička nachází své uplatnění napříč obory – v chemických laboratořích, průmyslu, speciální čističky slouží pro čištění v hořlavinách. Do domácností si ale nacházejí cestu i ultrazvukové čističky pro domácí použití, na které se teď zaměříme. Poradíme vám, na základě jakých kritérií vybrat tu pravou právě pro vaše potřeby.

Vybíráme domácí čističku

Brýle, šperky, příbory, mince, hračky, ale i nefunkční cartridge, či třeba i takové přeskakující dvd, s tím vším si ultrazvuková čistička poradí. Šperky nejenom vyčistí, ale vrátí jim ztracený lesk. Na silně znečištěné předměty doporučujeme zvolit čističku s nižší frekvencí. Na jemnou optiku, šperky, řetízky a náušnice pak je zapotřebí frekvence vyšší.

Malá, nebo velká čistička?

Samotnou čističku vybírejte podle objemu tzv. čistící vany. Malé čističky jsou vhodné na čištění šperků, hlavic holících strojků, ale také rovnátek a zubních náhrad. Větší čističky, do kterých se vejde více předmětů najednou, pak skvěle vyčistí příbory, porcelán, ale i zahradní náčiní a některé hračky. Moderní ultrazvukové čističky umožňují regulaci výkonu i času, některé umožňují i ohřev vody, který proces čištění celkově zrychluje.

Zkrátka se jedná o velmi praktického pomocníka do domácnosti, nemyslíte?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

seventeen + two =