Valentýnský kámen

Pánové, svatý Valentýn je tady už za dva dny, již máte koupen dárek? Nebojte se, tento článek nebude o svátku svatého Valentýna, protože jsou jej plné noviny, plný internet a prostě už toho mají všichni plné zuby, stejně ten kdo z toho vyjde nejlépe je obchodník, který si namastí kapsu.

Titulek jsem napsal jen proto, aby vás donutil na článek kliknout, což pokud tento článek doposud čtete tak se zřejmě povedlo J Na Technetu jsem totiž o víkendu četl článek o tom, že nás v pátek 15. 2. „těsně“ mine obří vesmírný kámen. A protože je den předtím svátek všech zamilovaných lze jej při velké fantazii nazvat kamenem Valentýnským.

 

Ke srážce nedojde…

Co mě zaujalo je to, že toto vesmírné těleso má v průměru 45 metrů  Kdyby tento kámen dopadl na zemi došlo by k výbuchu o síle 2,4 megatun TNT, což je dle redaktorů Valentýský kámen Kometadostačující na zničení celého města včetně okolí. Ještě více je však zajímavý fakt, že tento kámen bude Zemi velmi blízko a to dokonce blíže než létají geostacionární satelity. Vypadá to, že by se kámen mohl přiblížit na vzdálenost 27 tisíc 100 km, což je poměrně blízko naši planetě.

 

…až za sto let

Popisovaný kámen byl již pozorován přibližně před rokem. To nám však byl vzdálen 2,6 milionu kilometru. Tento rok to bude podstatě blíže a za 100 let je teoretická šance 1:7 600 000, ze kámen zasáhne zemi.

Pro zajímavost se odhaduje že hmotnost tohoto tělesa o průměru cca 45 metrů činí neskutečných 130 tisíc tun.

Země je v podstatě neustále „pod palbou“ různých vesmírných kamenů a planetek ale ty jsou zpravidla menší velikosti a jsou zemi dost vzdálena. Navíc by tělesa do průměru 30 metrů měla shořet v zemské atmosféře.

Uvidíme kolika Valentýnů se ještě dožijeme, než se s naši planetou střetne něco opravdu velkého.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

10 − 7 =