Videovaření – Svíčková na smetaně

Pro dnešní videovaření jsme zvolili českou klasiku a to Svíčkovou na smetaně. Z hlavy si nepamatuji oficiální recept a svíčkovou vařím tak, jak si ji pamatuji a jak ji umím. Oproti běžnému postupu nedělám základ na oleji, ale rozehřáté slanině.

Toto jídlo není zcela jistě nutričně vyvážené a ani dietě neprospěje. (uvádíme čistě pro jistotu) Proto to prosím mějte na paměti.  Na druhou stranu se můžete těšit na skvělý chuťový zážitek a kilo navíc můžete pak odpoledne vysportovat.

 

Charakteristika

Omáčka načervenalé barvy z použité mrkve. Výrazná chuť hovězího vývaru a kořenové zeleniny. Chuť dále sladkokyselá z použitého cukru a citronu.

 

Suroviny

Hovězí maso (ideální panenku, pokud nemáme, tak např. hovězí zadní)

Slanina (budeme ji špikovat maso a použijeme i do základu)

Kořenová zelenina (mrkev, celer petržel) Můžeme použít zmrazenou nebo čerstvou

Smetana (na zjemnění omáčky – můžete použít smetanu na vaření nebo i ke šlehání)

Divoké koření (celý pepř, nové koření, bobkový list)

Olej a mouka na jíšku nebo granulovaná hotová jíška

Cukr, citron, sůl (na dochucení)

 

Postup

Nejprve omyjeme maso a uděláme do něj kapsy. Nakrájíme slaninu na tenké dlouhé nudle, kterými vyplníme vytvořené kapsy v hovězím mase. Zbytek slaniny nakrájíme na drobné kostičky.

Nakrájené kostky slaniny vložíme do hrnce, kde budeme opékat a vařit maso a necháme, aby slanina pustila tuk. Poté přidáme kořenovou zeleninu (když použijete čerstvou tak musí být samozřejmě očištěná a nakrájená na malé kostky). Společně se zeleninou přidáme i divoké koření.

Mezitím nasolíme a opepříme naše hovězí maso. Po lehkém osmahnutí zeleniny přidáme maso a opečeme jej co nejrychleji ze všech stran. Tak se stáhnou bílkoviny a maso zůstane šťavnaté. Pro otáčení masa nepoužívejte vidličku, došlo by ke ztrátě šťávy z masa.

Když je maso opečeno ze všech stran zalijeme vodou a stáhneme výkon sporáku na hranici bodu varu.  Budeme vařit maso do měkka. Během vaření je třeba dolít vodu, protože ta se pochopitelně vyvařuje.

Až maso změkne (přibližně 2 až 3 hodiny záleží na tom, jaký máte hrnec, zda vaříte na plynu nebo elektrickém sporáku a také na tom, jak velký kus masa vaříte) vyjmeme jej z vývaru a odložíme stranou. Vývar přecedíme přes síto a po vybrání koření ze zeleniny rozmixujeme zeleninu do vývaru.

Přidáme jíšku, kterou jsme si buď vytvořili z oleje a mouky nebo již hotovou instantní. Dále vlijeme smetanu a omáčku ochutíme solí, cukrem a citronem.

Podáváme nejčastěji s houskovým knedlíkem a na plátek masa položíme plátek citronu na který dáme kávovou lžičku kompotovaných brusinek a navrch ozdobíme šlehačkou.

 

Přejeme Vám dobrou chuť.

Prohlédněte si také video recepty, které najdete na webu pražské restaurace Alcron.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

10 − eight =