Vydejte se obdivovat krásu Svatováclavské koruny do Obecního domu v Praze

Česká republika se může pyšnit hned několika vzácnými klenoty, které podtrhují její státnost. Jedním z významných symbolů je Svatováclavská koruna. Nyní ji máte možnost spatřit v Obecním domě v Praze, kousek od Prašné brány.

Z historie Svatováclavské koruny

Originální Svatováclavská koruna spatřila světlo světa poprvé již v roce 1347, kdy ji nechal k příležitosti korunování na českého krále vyrobit Karel IV. Prakticky ihned se stala cenným skvostem, na který mohli být Češi jako národ patřičně hrdí. Dnes tento klenot opatruje stát, vidět jej bohužel můžete jen výjimečně při různých státních svátcích a historických milnících Česka.

Kopie, která věrně napodobuje středověký klenot z doby Karla IV.

Pražská mincovna, jež sídlí v Obecním domě, vytvořila jedinečnou repliku Svatováclavské koruny. Jde o velmi zdařilou imitaci. Při výrobě se dokonce dodržovaly veškeré tradiční postupy středověkých zlatníků tak, aby byl výsledný produkt maximálně shodný s originálem. Koruna je díky tomu velmi působivá. V galerii Obecního domu ji uvidíte zcela zdarma, prohlídka je bezplatná.

Věrnost kopie vůči originálu dokazuje i dokonalost replik drahých kamenů, jimiž je Svatováclavská koruna bohatě osázena. Na původní dílo byly použity kameny ze safírů, drahokamů, rubínů a dalších vzácných kovů. Celková hodnota originálu má dnes nevyčíslitelnou hodnotu, i proto je takovou vzácností.

Až pojedete do Prahy, rozhodně se zastavte v Obecním domě. Tamní galerie, v níž se Svatováclavská koruna nachází, je přístupná vždy od pondělí do soboty. Pražská mincovna, která zde sídlí, se zaměřuje na ražbu a prodej mincí na zakázku, ve svém portfoliu má kupříkladu i mince ČNB. Svatováclavská koruna ostatně patří k symbolům celého českého mincovnictví.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

seventeen − fourteen =