Adopce dětí z rozvojových zemí-moda, či výstřelek?

Čím dál víc nás ze všech stran zavalují články a fotky hvězd, které drží v náruči malého černouška. Proto mě zajímá, co způsobilo takový boom. Je to móda či výstřelek, nebo je za tím snad něco jiného?

Je chvályhodné, že se světové hvězdy showbyznysu ujmuly takových činů, ale zároveň si říkám, není to jen účelová akce, jak navodit ostatním pocit, že mají starost a že chtějí vysvobodit svět od jeho neduhů? S těmito adopcemi se v posledních letech roztrhl pytel. Napadá mě otázka, zda se tímto nechtějí jen zviditelnit a ukázat se svým fanouškům v lepším světle, než ve skutečnosti jsou. Budou si připadat lépe a u srdce je bude hřát pocit, že někomu pomohly a zajistily lepší a snad i snažší život.

V dnešní době mají média neomezený vliv. Snad větší, než si dovedeme připustit. Není týdne, kdy bychom v nějakém časopise neviděli fotku, či nečetli článek, kde se nějaká star chlubí svým čerstvě adoptovaným dítkem. Mnohdy nám tyhle články, kde se dotyčná osoba rozplývá nad svým štěstím, lezou už pořádně krkem. Ale nebýt těhle článků, dozvěděli bychom se vůbec o možnosti adopce dětí, vyrůstajících v neutěšených podmínkách, bez možnosti perspektivní budoucnosti?

deti_afrikaA tyhle star o vlivu medií moc dobře vědí. Vždyť obratně kličkují mezi houfy všude dotírajících fotografů a novinářů. V těhle vodách umí dost dobře chodit a zajisté je umí i patřičně využít. A zabijou tak dvě mouchy jednou ranou. Dají o sobě vědět, a ještě upozorní na problém v nějaké části světa. Tito lidé nám ostatním chtějí dát ještě něco najevo. To, že jsou taky obyčejnými smrtelníky, a že chtějí pomáhat tam, kde je to třeba. Je jasné, že všechny problémy světa nevyřeší sami, proto se nám snaží otevřít oči, abychom ty problémy viděli též. Samozřejmě, že my “obyčejní” lidé nemáme takové možnosti jak hvězdy showbyznysu (hlavně ty finanční), ale každý můžeme přispět svou troškou.

U nás v republice se často mluví o tzv. adopcích na dálku. A to je schůdnější a jednodušší cesta k tomu, jak přispět tou svou troškou. Našinec si dokáže jen těžko představit radost afrického dítka, které právě dostalo míč zakoupený z našeho příspěvku. A možná právě toto nám chtějí celebrity prostřednictvím fotek a článků v časopisech sdělit. Pokud můžete, pomáhejte.

Stále si myslíte, že to celebrity dělají jen pro svou slávu? Z části možná, ale i sám UNICEF přiznává, že bez celebrit věnujícím se charitě by neziskové organizace nikdy nedosáhly takové mediální publicity. S celebritami se peníze získávají snáze a o to přeci jde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

17 − five =