Jsou obory, ve kterých potřebujete ještě mnohem více výkonu než na hraní her. Náročné je například učení neuronových sítí nebo nejrůznější 3D grafické aplikace, jako je Inventor. Pokud se ale zaměříme na běžné uživatele, hry jsou rozhodně tím, co potřebuje nejvíc výkonu.
Výkon v oblasti počítačových sestav znamená konkrétně rychlý disk (SSD), hodně paměti RAM (16 GB a víc) a dobrou grafickou kartu. Dále pak hráč užije také monitor s rychlou obnovovací frekvencí, herní myš a klávesnici. To už se ale dostáváme k doplňkům, bez nichž se dá žít. Naproti tomu hrát s pomalým počítačem je za trest.
Do herní PC sestavy je třeba investovat
Herní PC stojí více než klasické kancelářské počítače. Pokud se budeme bavit o celé sestavě včetně monitoru, rozhodně si připravte více než 30 tisíc korun. Jestli vám jde jen o bednu s hardwarem, slabší sestavy pořídíte těsně pod 10 000, ty špičkové se šplhají i ke 40 tisícům.
Je zřejmé, že čím více do herní PC sestavy investujete, tím déle vám vydrží. Pokud se budete snažit ušetřit, za pět let už si možná na takovém počítače nezahrajete. Herní průmysl je jednou z oblastí, které nejvíce tlačí výrobce hardwaru do vylepšování a navyšování výkonu. Ačkoliv se vám může zdát, že už skoro není co zlepšovat, hardware se pohybuje směrem vpřed mílovými kroky.
Podle čeho vybírat?
Jestli se v počítačích orientujete, možná přesně víte, jaký procesor se teď nejvíce vyplatí koupit a která grafická karta stojí za to. V opačném případě se u prodejců zaměřte na kategorie herních počítačů. V těchto specializovaných kategoriích zpravidla najdete dobré kousky.
Někde mívají herní počítače rozdělené i podle výkonu (a ceny). Například na Herni-pc-sestavy.cz najdete sestavy pro nenáročné hráče, pro hráče středně náročných her i pro ty, kdo přemýšlí o výkonu do budoucna.
Jestli si nejste jistí, vždycky je lepší kontaktovat odborníky. Jsou schopní vám sestavit počítač i na míru. Stačí říct, jaké máte požadavky, které hry si chcete zahrát a kolik jste ochotní investovat.