I vy můžete zachránit život

Myslíte si, že pomáhat druhým je vždy složité a náročné? Omyl. V naší zemi jsou tisíce lidí, kteří pravidelně zahraňují životy. A to proto, že dobrovolně darují svou krev a umožní tak realizovat různě náročné operace, při kterých je krev třeba. A jedním z webů, který je na darování krve zaměřený, je projekt Krevni-motitor.cz. Jedná se o unikátní projekt, který má za cíl pravidelně mapovat aktuální krevní zásoby v nemocnicích nejenom na našem území, ale i na území našich sousedů. Díky tomu má tak každý z nás možnost nejenom zjistit, jak jsou na tom zásoby krve v nemocnicích v jeho okolí, ale i jaká krevní skupina může chybět. A možná jste to právě vy, kdo ji má a kdo tak může pomoci zásoby stabilizovat.

Snaha o zapojení všech nemocnic

Počet nemocnic, které jsou do projektu zapojeny, postupně stoupá. Cílem je samozřejmě poukázat na to, jak je to se zásobami krve třeba v té vaší a zda skutečně potřebuje vaši pomoc. Stejně tak ale může zobrazení krevních zásob pomoci třeba zdravotním sestrám a dalšímu personálu v tom, že mohou snadno zjistit stav zásob v okolních nemocnicích a v případě potřeby je požádat o pomoc. A to rychle a jednoduše, bez složitého kontaktování. Vše je zobrazováno v reálném čase. Stačí jenom, aby se konkrétní nemocnice či transfuzní stanice do projektu krevního monitoru zapojila.

Jak se můžete zapojit?

V tomto směru máte dvě hlavní možnosti. Tou první je snaha přesvědčit vaši nemocnici o tom, že by se do projektu také měla zapojit. Tou druhou cestou je sledování aktuálních zásob a následné darování krve. Olomouc je například jedním z měst, které je do projektu zapojeno a tak můžete vidět, zda místní nemocnice potřebuje vaši krev. Pokud ano, stačí do transfuzní stanice dojet a nechat si krev odebrat. Neméně potřebné ale může být i darování krve Brno, nebo také darování krve Plzeň. Ačkoliv tyto nemocnice ještě nemají projekt Krevní monitor integrovaný, přece jenom patří také mezi ty, kde je třeba mít dostatek dárců, jelikož počet operovaných pacientů a tedy množství potřebné krve stále více a více stoupá. Tak neváhejte a pomáhejte. A když už budete na místě, rozhodně nezapomeňte zmínit, že o množství krve může daná stanice snadno informovat a jednoduše tak motivovat případné dárce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

fifteen − 12 =