Digitální zrcadlovka

Jak správně vybrat digitální fotoaparát

Na našem webu jsme již několikrát radili při výběru digitální zrcadlovky nebo kompaktu, ale fotoaparátů je na trhu stále více a běžný uživatel v tak širokém sortimentu, který je aktuálně v prodeji může mít trochu zmatek. A nejde ani o to, že je na trhu mnoho značek ale spíše je otázkou, který fotoaparát je pro vás nejlepší a jak si vybrat? Jako fotograf se pokusím poradit jak na výběr digitálního fotoaparátu

Kapesní zápisník nebo výkonný kompakt

Znáte to, jsou chvíle, kdy si říkáte, že by bylo fajn mít fotoaparát a tohle nebo tamto si vyfotit, ale jinak nejste běžný fotograf. Někdo namítne, že pro takové focení lze použít i mobil, ale přeci jen, velikost snímačů v mobilních telefonech je titěrná a jakmile jsou malinko horší světelné podmínky vykazuje mobil takové množství šumu, že je téměř nepoužitelný. Proto jsou v této oblasti kompaktní fotoaparáty stále nepřekonatelné. Můžete pořídit úplně obyčejný např. Nikon L29 na tužkové baterie, nebo o něco draží ale skvělý kompakt Sony WX80 a pokud jste Digitální koppaktnáročný uživatel s požadavkem na skutečně kvalitní snímky sáhnete po modelu Sony RX 100 Mark II, který je aktuálně nejlepším digitálním kompaktním fotoaparátem na trhu

A jak vybírat? Je důležitá především velikost snímače, čím větší, tím lepší snímky v horších světelných podmínkách. Také světelnost objektivu je velice důležitá. Čím více světla projde objektivem, tím více dopadne na snímač a vy tak nebudete muset zvyšovat citlivost snímače a vyhnete se tak nepříjemnému barevnému šumu. Kompakt s nejlepší světelností je Panasonic Lumix LX7, který má i velmi příjemné ovládání včetně clony přímo na objektivu a samozřejmě i „íáčkový“ režim, tedy plnou inteligentní automatiku. Další přístroje s dobrou světelností jsou například Nikon Coolpix P330 (brzy bude v prodeji již nástupce P340), Canon Powershot S120 (za dobré peníze můžete koupit ještě model S110), nebo třeba oblíbený Olympus XZ-2.  Známkou toho, že kompakty nejsou ještě ze hry může být i to, že prodej fotoaparátů stále roste  Toužíte-li po velkém zoom, kterým si přiblížíte i skutečně vzdálené objekty doporučuji sáhnout po modelu Panasonic Lumix FZ 72 s 60 násobným optickým zoomem nebo modelu Nikon P520, který může být také velmi zajímavý. Tyto aparáty jsou již větších rozměrů. Naopak kapesní rodinný přístroj s velkým zoomem může být třeba Sony HX 50, který je vybaven 30x optickým zoomem a inteligentní automatikou pro celou rodinu. Nechybí mu však možnosti i plně manuálního nastavení.

Systémové kompakty

Setkáte se s názvy Systémové kompakty nebo také kompakty s výměnnými objektivy. Jejich velkou výhodou jsou především malé rozměry, ale dosahují téměř kvality zrcadlovky. Tyto přístroje jsou tedy vhodné pro náročné uživatele, kteří požadují kvalitu zrcadlovky, ale nechtějí sebou vláčet tíhu několika objektivů a těžkého těla. Pokud se podíváme do segmentu Objektiv typu zoomfotoaparátů s výměnnými objektivy zjistíme, že třeba značka Sony používá ve svých fotoaparátech řady NEX APS-C snímače, tedy stejné velké snímače jako najdete třeba v zrcadlovkách Nikon nebo Canon. Proto řada i dlouholetých uživatelů digitální zrcadlovky přechází nyní na systémové kompakty, kde dosáhnout téměř stejné kvality snímků ale s nižší hmotností. Velkými hráči jsou zde kromě zmiňované Sony také Olympus a především jeho řada OMD a PEN. Dále pak Panasonic.

Je zajímavé, že jak Olympus, tak Panasonic používají stejný systémový formát Micro 4/3 a to znamená, že objektivy mezi oběma značkami jsou vzájemně použitelné, což docela dobře rozšiřuje možnosti a výběr z objektivů. Mezi nejlepší modely nyní bezpochyby patří od Olympusu jejich OMD E-M1, který je perfektně utěsněný vůči vlivům počasí a také je vybaven skvělými funkcemi. Avšak ani Panasonic DMC GH3 není k zahození, zvláště pokud vám jde o skvělou kvalitu videozáznamu. Zde bych ale počkal z důvodu poklesu ceny, až přijde na trh verze GH4, která byla před nedávnem představena.

Jaké další výhody kromě hmotnosti tyto kompakty s výměnnými objektivy nabízejí? Je to především možnost výměny objektivů. Zpravidla koupíte v setu (v balení) nějaký základní objektiv, který však, jak později zjistíte není to pravé ořechové. Budete tak chtít lepší kvalitu obrazu třeba na portréty nebo street fotografii. A zde se projeví výhoda takového řešení. Nemusíte totiž měnit celý fotoaparát, ale pouze koupíte nový objektiv například s lepší světelností. Pro začátek budete asi volit objektivy typu Zoom a následně, což bych vřele doporučoval z důvody kvality obrazu objektivy s pevným ohniskem bez možnosti zoomování. Takové objektivy nabízejí nejlepší kvalitu a současně nejsou zpravidla tak drahé.

Canon a Nikon – nejznámější zrcadlovky

Pokud to myslíte s focením vážně a chcete se mu věnovat téměř denně nebo fotografování chcete studovat či se jim živit neobejdete se bez digitální zrcadlovky.  Ty mohou však používat nejen profesionálové, ale i amatéři. Ceny digitálních jednookých zrcadlovek se během let snížili a tak základní zrcadlovku se setovým objektivem koupíte už kolem 10 tisíc korun, což je cena Objektiv s pevným ohniskemlepších kompaktů. Digitální zrcadlovky nabízejí především skvělou práci s hloubkou ostrosti a také manuálním nastavením. Nemusíte však nutně znát poměr mezi expozičním časem, clonou a citlivostí ISO, abyste dokázali se zrcadlovkou fotit, ale pokud chcete dosáhnout skutečně skvělých výsledků budete nějaké znalosti potřebovat. A nejen to. K zrcadlovkám existuje totiž celá řada příslušenství, bez kterého se později neobejdete.

Například na makro fotografii kromě makroobjektivu nebo mezikroužků či pro začátek předsádkových makro čoček budete potřebovat také stativ, ideálně i makro kolejničky pro jemný posun fotoaparátu do stran a také makro světlo či makro blesk. Naopak pokud budete fotit sporty bude pro vás důležitý objektiv s velkou světelností a pravděpodobně i kvalitní stativ. Mezi základní příslušenství pak patří UV filtr jako ochrana objektivu a třeba pro krajináře je nezbytný polarizační filtr a dobrou pomůckou i filtr přechodový. O příslušenství bychom ale mohli psát další samostatný článek, protože každá fotografická „disciplína“ si vyžaduje své vlastní příslušenství. Tak třeba se o něm rozepíšeme příště.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

20 + 7 =