Jak správně vybrat invalidní vozík?

Invalidní vozík je přístroj, který vrací alespoň částečně pohyblivost lidem, kteří nemohou následkem úrazu či v důsledku nemoci chodit. Výběr invalidního vozíku je nelehký úkol. Při výběru byste měli zohlednit zejména požadavky, které máte na jeho používání. Existuje spousta parametrů, která ovlivňuje výběr invalidního vozíku. A jedná se o hmotnost uživatele, šířku sedáku, hmotnost vozíku, možnost rychlé demontáže kol, možnost složení vozíku a podobně.

Na současném trhu se dají invalidní vozíky rozdělit do dvou základních kategorií – mechanické vozíky a elektrické vozíky. Už samotné názvy napovídají, čím se budou tyto dvě skupiny vozíků lišit. Každý vozík pro invalidy má své výhody a nevýhody. A také záleží na zdravotním stavu osoby, která bude invalidní vozík využívat.

Mechanický vozík

První a zároveň i nejstarší skupinou jsou mechanické invalidní vozíky, které jsou určeny zejména osobám, jež jsou schopny hýbat horními končetinami. Díky správné funkčnost a pohyblivosti horních končetin je člověk schopen dosáhnout pohybu vlastní silou. Tyto vozíky se vyznačují svou nízkou hmotností, dobrou skladovatelností a také nízkou pořizovací cenou.

Vynikají hlavně svou snadnou manipulací. Strašákem bývala v minulosti nafukovací kola, ale moderní invalidní vozíky disponují koly bez duše a tak se nemusíte obávat nutnosti dofukování. Vozík si upravíte podle vlastní potřeby, protože všechny prvky vozíku (podnožky, područky) se dají nastavit.  Dosáhnete tedy maximálního komfortu.

Elektrický vozík

Do druhé skupiny invalidních vozíku spadají elektrické vozíky. Ty jsou primárně určené pro pacienty, kteří mají omezenou pohyblivost nejen dolních, ale i horních končetin. Do kategorie elektrických vozíků spadá také invalidní skútr. Jak už napovídá samotný název, elektrický vozík je poháněn elektricky. Ovládání je pohodlné. A je zde možnost, že vozík pro invalidy ovládá buď samotný uživatel, nebo druhá osoba. Je zde však nevýhoda, že se tento vozík nedá složit, a tak je potřeba si pro něj vyhradit místo na uskladnění. A dalším negativem je jeho vysoká hmotnost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

16 − 3 =