Jak vybrat konopnou mast, fenomén v domácí lékárně?

Jak vybrat konopnou mast? Jak z nepřeberného množství nabízených produktů, které lze koupit, vybrat ten pravý? Je lepší poohlédnout se po kosmetických výrobcích, lékařských konopných mastech anebo si mast udělat doma?

Účinky konopných mastí jsou ověřovány po generace a tisíce let, napříč všemi kontinenty. Léčivé účinky zelené rostlinky konopí můžou být řešením bezpočtu problémů s kožními nemocemi, s bolestí a poslední studie ukazují velký přínos konopí v otázce léčby rakoviny.

Jak vybrat konopnou mast, tak aby i kosmetika léčila

Výběr konopné masti by se mohl zdát jednoduchý. Zázračný kelímek nebo sklenička výtažku ze zelené rostlinky, může přinést spoustu užitečného nejen po kosmetické, ale i zdravotní stránce. Ten správný výběr masti se musí tedy opírat primárně o její složení. K dispozici budeme mít kosmetické přípravky, jejichž označení bývá často chápáno mylně.

Kosmetické přípravky se primárně připravují z lisovaného oleje konopných semínek. Za studena lisovaný olej je výborný pro kosmetické použití. Obsahuje velký podíl vitamínů C a E a omega-3 kyseliny. Díky tomu je k Vaší pleti tato péče velmi šetrná, umí pokožku rozjasnit a revitalizovat ji – tím zpomaluje proces stárnutí. To jsou bezesporu skvělé zprávy a konopnou péči o pokožku lze jen doporučit. Pokud však budeme mluvit o tom, že vlastnost, kterou u masti hledáte, má být analgetická, antiseptická a léčivá, musíme se se zaměřit na obsah kanabinoidů, kterého je v semínkách pouze stopové množství.

Léčba ukrytá v CBD

Nenechte se tedy zmást výkřikem etiket o vysokém obsahu konopí v procentech, jedná se o procenta konopného oleje, který ovšem léčivé látky obsahuje pouze minimálně. Často se tak dostanete k levnější variantě masti, ale bez kýženého farmakologického účinku.

Důležitou informací v tomto případě musí být, zdali konopná mast obsahuje konopný výtažek, tzn. Cannabis extract.

Dnes už je nám situace nakloněnější a trh oplývá konopnými mastmi, které se vyrábějí z lékařského konopí o obsahu THC do 0,3 %. THC tvoří určitě důležitou roli, avšak ne absolutní. Tím hlavním „tahounem“ zeleného zázraku je látka zvaná Kanabidiol, známá pod zkratkou CBD. Toto musí být základní stavební kámen konopné masti, pokud ji chcete využít k zdravotním účelům. Nachází se v zelené části rostliny.

Vybírejte i dle vizuálních a esenciálních vlastností

Konopná mast, ať už koupená anebo vyrobená, by měla mít:

  • světlounce zelenou barvu a jemnou konopnou vůni.
  • mast musí být čistá a hladká.

Neměla by obsahovat zbytky rostliny, žádné listy ani stonky. Ty naopak pokožku nepříjemně dráždí při používání. Pokud se Vám do ruky dostane mast tmavé barvy anebo velmi výrazné vůně, svědčí to o tom, že při výrobě nebyly dodržené předepsané postupy anebo teplota, ve které mast vznikala, nebyla ideální. Přehřátí masti zničí většinu farmakologických látek a zbaví ji tak toho nejvíc cenného.

Mastička je neoddělitelná součást pohodlí domova

Pokud si budete chtít mast uvařit doma sami, mějte na paměti legislativu. Internet je plný návodů, jak si kvalitní mast připravit, jak ji skladovat a v neposlední řadě na co všechno ji lze používat.

Konopí je bylinou, která dokáže umocnit i účinky ostatních bylinek, často se tedy můžete potkat s tím, že konopné masti budou v příměsi dalších rostlin. Mezi nejpoužívanější patří:

  • kafr, který skvěle prohřívá kůži
  • měsíček lékařský, známý svými hojivými účinky
  • levandule, skvělá forma aromaterapie
  • s meduňkou lékařskou tvoří uklidňující a antistresovou kombinaci

Vyberte si konopnou mast jako léčbu kožních problémů i zranění. Jako pomocníka při úlevě od bolestí a nepohodlí těla. Vyberte si konopnou mast jako péči o pokožku, pokud jste alergik a Vaše pokožka je citlivá. Hodí se pro jakoukoliv věkovou kategorii a těžko v ní budete hledat vedlejší účinky. Máte nějaký typ, kde sehnat tu nejlepší z nejlepších? Nebo dáváte přednost ruční, domácí výrobě? Tak či onak, budeme rádi, když se s námi v komentářích podělíte o Váš názor a nezapomeňte zmínit i Vaše osobní zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

four + eighteen =