Jaký cizí jazyk se má cenu učit?

Váháte, jaký cizí jazyk má v dnešním světě největší perspektivu? Angličtina je to bezpochyby, ale co dál? S jedním jazykem, který už v dnešní době umí téměř všichni, si nevystačíte. Takže co zvolit jako sekundární možnost?

Kritérií ke zvážení je dost. Pojďme se nejdřív podívat na některá, podle nichž se lidi řídí nejčastěji.

learn-1468406_1280

Jakým jazykem mluví nejvíce obyvatel

Spousta lidí si řekne, že by bylo dobré naučit se jazyk, který je ve světě hodně používaný. Není to vždy ta nejlepší volba. Například dva z hodně používaných světových jazyků jsou čínština a arabština. Kurzy čínštiny i arabštiny jsou velmi náročné, navíc to pro nás ze střední Evropy ani nejsou zrovna dvakrát praktické řeči, jestliže tedy nemáte v plánu se přestěhovat do Asie.

Ve většině případů budete stejně mluvit s tak malým procentem celkových rodilých mluvčí, že vůbec nemá cenu se orientovat podle toho, kolik lidí daným jazykem mluví. Ne že by bylo špatné se učit „velké“ jazyky, jen se ujistěte, že si je nevolíte pouze z toho důvodu, že jimi mluví hodně lidí.

Co bude nejlépe vypadat v mém životopise

Další často zvažovaná otázka. Není tak snadné na ni odpovědět, hodně záleží na pozici, kterou si přejete vykonávat. Pokud máte například v plánu stát se překladatelem, zapomeňte na běžné jazyky a naučte se raději něco méně obvyklého. Jestliže chcete pracovat ve strojírenství, jazykové kurzy němčiny vám určitě pomohou daleko lépe než například italština. V IT se v poslední době dostává do popředí francouzština. A tak dále. Rozhodně nelze odpovědět univerzálně.

Jak plánujete jazyk využít

Konečně se dostáváme k tomu, na čem při výběru jazyka záleží nejvíc. Chcete si číst francouzské knížky? Sledovat italské opery? Pochopit své německé předky? Láká vás výuka ruštiny kvůli jejich kultuře?

Je důležité si stanovit cíle, říct si, proč se jazyk chcete naučit. Od toho se totiž může odvíjet i způsob učení. Chcete-li si pouze číst francouzské knížky, bude vám stačit učit se slovíčka a poslouchat výslovnost. Pokud toužíte plynule mluvit, budete muset zapojit do výuky i konverzaci.

Každý jazyk je užitečný

Na závěr by bylo dobré ještě zmínit, že každý nový jazyk, který se naučíte, je užitečný. Když se do něj pustíte, udělejte maximum pro jeho osvojení. Najděte si dobrou jazykovou školu, a jestliže vám výuka nebude vyhovovat, nebojte se hledat jinde. Nezalekněte se méně obvyklých jazyků, vždy je dobré umět něco neobvyklého, něco navíc, co jiní neznají.

Možnosti jsou široké. Například pražská LINGUA SANDY má v nabídce 41 vyučovaných jazyků. V Praze je docela vyhlášená, její lektory prověřuje metodik z Karlovy univerzity, studenti si chválí vysokou efektivitu výuky. Pokud se vám podaří naučit nějaký jazyk opravdu dobře, nakonec moc nezáleží na tom, co za jazyk to bude.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

16 − thirteen =