Nebojte se agentur, nekoušou

Ač už ekonomická krize podle médií možná pominula, najít si práci, která odpovídá našim nárokům a potřebám, stále není zrovna jednoduchým úkolem. A na oboru ani příliš nezáleží, problém s nalezením práce má v dnešní době téměř každý, a to převážně pokud hledá práci na vlastní pěst. Dnešní doba však také naštěstí nabízí vcelku bohaté možnosti, co se hledání práce týká, ať už se jedná o klasické portály typu práce.cz, jobs.cz nebo o personální agentury, a tak, pokud nemáme štěstí při hledání práce přes známé nebo úřady, stále se můžeme obrátit právě na agenturu, která má se zprostředkováním zaměstnání bohaté zkušenosti. Mnozí z nás (mě ještě v nedávné době nevyjímaje) mají k těmto agenturám naprosto zbytečné předsudky. Nechce se nám absolvovat pohovor s personalistou, který o našem oboru příliš neví a zná jen ty své často velmi nerealistické poučky. Bojíme se, že se jedná o nějakou tu levárnu. Zkrátka jsme si na nabídky personálních agentur vytvořili takovou tu selektivní slepotu. A to je při hledání zaměstnání celkem zásadní chyba.

Agentura vám dokáže nabídnout více typů pracovního poměru

Agenturní zaměstnávání se rozděluje do několika typů. Personální agentura vám poté, co projdete vstupním pohovorem, může nalézt klasické zaměstnání na dobu neurčitou, samozřejmě však musíte projít i pohovorem u firmy, při kterém se pozná, zda jste vhodným kandidátem pro konkrétní společnost a její kolektiv.

Druhou možností je, že se stanete přímo zaměstnancem agentury, která vás umístí do firmy na dobu určitou. Tento způsob je výhodný spíše pro společnosti, do kterých vás agentura umístí, protože personální agentury jsou jediným subjektem, který má výjimku ze zákona a může zaměstnávat na dobu určitou stále dokola. Což se může zdát uchazečům o zaměstnání možná jako nevýhoda, avšak na druhou stranu, není lepší mít smlouvu na dobu určitou, než být věčným uchazečem o zaměstnání na Úřadu práce?

Předsudky jako zbytečná komplikace

Nabídky práce od personálních agentur jsou na rozdíl od nabídek úřadu práce šité na míru konkrétnímu uchazeči, a tak se na se nemůže stát, že by vysokoškoláka poslali na stavbu. Vím, o čem mluvím. Sama jsem na nabídky agentur nikdy nereagovala, i když se jednalo o nouzi nejvyšší. Netrvalo však dlouho a svůj názor jsem přehodnotila. Při výběru agentury je však důležité zvážit, zda se obracíme na tu pravou, protože i v tomto oboru se nachází řada amatérů, nebo dokonce podvodníků. Spolehněte se proto na zkušenosti ostatních a na reference, které vám dají vaši blízcí, nebo i ty, které najdete na internetu.

Pokud stejně jako já v minulosti o agenturách pochybujete a stále nemůžete nalézt kvalitní zaměstnání, které by uživilo vás i vaši rodinu, možná je na čase tento názor přehodnotit. Zkuste se tedy podívat třeba na weby společnosti Manpower, tedy na www.manpower.cz, na němž najdete běžné pozice a profese či na webu www.experis.cz zabývajícím se vyhledáváním odborníků z oblastí  IT, Financí a Engineeringu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 × 4 =