Neriskujte na silnicích svůj život

Jak jistě víte, v únoru byla přijata novela zákona o silničním provozu 361/2000 Sb., v rámci níž byla chodcům udělena povinnost nosit za snížené viditelnosti mimo obec reflexní prvky. Nemusí to být zrovna reflexní vesta, ale aspoň malá svítivá nášivka. Nedělejte to jen proto, že tak káže zákon, udělejte to pro své zdraví.

Zákon se vztahuje jen na oblasti mimo obec a pouze za snížené viditelnosti. To je však diskutabilní. Jsou i mnohá místa v obci, kde vás může něco srazit. Rovněž definice „snížitelné viditelnosti“ není úplně jasná. V rámci bezpečnosti bychom se měli naučit nosit reflexní prvky kdykoliv, když vycházíme za tmy nebo mlhy z domu.

Viditelnost je výrazně lepší

V tmavém oblečení (například černá, tmavě modrá) vás řidič zpozoruje asi na 18 metrů. Za tu dobu nemá šanci zareagovat. V červeném oblečení je to 24 metrů, ve žlutém 37 metrů, a v bílém dokonce 55 metrů. Vlastně to ani není důležité vědět, protože i vzdálenost v bílém oblečení je příliš krátká na to, aby se vám řidič stihl vyhnout. Stihne to jedině tehdy, když na sobě budete mít něco z reflexního materiálu. To vás totiž uvidí už s předstihem 200 metrů.

Stačí maličkost za několik desítek korun

Zákon neukládá, co reflexního na sobě musíte mít. Není nutné být oblečený do reflexní vesty, bohatě postačí nějaký malý prvek na rukávu nebo nášivka na batohu. Velmi doporučované jsou reflexní pásky pro chodce, které se jednoduše omotají kolem ruky nebo nohy (lepší je využít je na končetinu blíže do silnice). Reflexní pásky se vyrábí v různých barvách (zářivě žlutá, modrá, červená, zelená, růžová, oranžová atd.), můžete je tedy povýšit na módní doplněk a sladit je se svým outfitem. Rozhodně to není něco, za co byste se měli stydět. Naopak běžte ostatním příkladem a netajte se tím, že si chráníte život.

Reflexními prvky vybavte hlavně děti

Nejrizikovější skupinou jsou na silnicích děti. Často ještě nemají rozum z toho, jak se v blízkosti komunikace chovat, proto by měly být chráněny reflexními prvky raději neustále. Někdy je špatná viditelnost i ve dne za deště.

Kupujte dětem školní aktovky s reflexními prvky, pořiďte jim reflexní klíčenku nebo přívěšek na tašku. Řešení může opět představovat i reflexní páska pro chodce, pro děti třeba s kytičkou. Reflexní páska je nejrozšířenějším reflexním prvkem, takže se dá sehnat v mnoha atraktivních provedeních a za velmi přijatelné ceny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

twelve − 12 =