Orientujete se v materiálech přikrývek a polštářů?

Jak a na čem spíte, má zásadní vliv na kvalitu vašeho spánku – a rozhodně nemluvíme jen o matraci a roštu postele. Stejně důležitý je totiž výběr peřiny a polštáře, které se už dávno nevycpávají pouze peřím. Naopak, materiálů je tolik, že může být těžké se v nich neztratit. Poradíme vám.

1. Peří

Mnoho lidí nazývá slovem „peřina“ jakoukoliv přikrývku, protože jsou zvyklí na doby, kdy jedinou možností bylo právě kachní či husí peří. I dnes jsou péřové duchny výbornými tepelnými izolanty a v konkurenci novodobých materiálů z tohoto hlediska obstojí. Vzduch mezi peřím se ohřeje a teplo se drží dlouho. Alergikům a astmatikům ovšem peří, jež láká roztoče a další mikroorganismy, skutečně nevyhovuje. U peřin sledujeme procentuální zastoupení tzv. prachového peří, které pochází z hrudníku hus. Je velmi lehké a jemné, tedy čím větší je jeho podíl, tím je přikrývka luxusnější. Kvalitu prachového peří udává jeho velikost. A jak je to s hřejivostí? Obecně platí, že více výplně poskytuje více tepla, zde se tedy orientujte podle objemu peřiny.

2. Mikrovlákno

Ložní set z umělého vlákna dobře pohlcuje vlhkost a poskytuje také dostatečnou termoizolaci. Tyto přikrývky a polštáře jsou populární i kvůli jejich snadné údržbě, lze je totiž prostě vyprat v pračce na 40 °C. Abyste se v posteli cítili celý rok pohodlně, přizpůsobte gramáž přikrývky danému období. U zimní je ideální náplň okolo 300 – 400 g/m², na léto vám postačí 150 g/m². Existuje také celoroční alternativa. Zvolíte-li dutá vlákna, máte jistotu, že budou lehká, vzdušná, a současně vytvoří nevhodné prostředí pro život prachových roztočů.

3. Přírodní materiály

V posledních letech vzrůstá obliba nejrůznějších přírodních výplní, na jejichž špičce se drží bavlna, vlna a hedvábí. Hedvábná vlákna jsou známkou luxusu a také ideální volbou na léto, kvůli jejich chladivému efektu. Vlněná přikrývka se dokonale přizpůsobí ročního období – v létě chladí a vstřebává vlhkost, v zimě vás zahřeje. Je oblíbená u partnerů, z nichž každý v noci preferuje jinou teplotu.

4. Paměťová pěna

Tento materiál se osvědčil jako výplň do zdravotních polštářů, které poskytují ideální oporu vaší hlavě a šíji. Dokonale se přizpůsobí tvaru hlavy, a to i když se převalíte, a navíc odpuzuje mikroorganismy. Pro někoho může být těžké si na takový polštář zvyknout, rozhodně ale stojí za vyzkoušení.

Neméně důležité než výplň jsou povlaky na polštářky, polštáře a přikrývky – i ty seženete v mnoha velikostech, materiálech a designech. Optimální kombinaci v nejvyšší kvalitě koupíte například u poctivého českého výrobce Rodinnebaleni.cz. V online katalogu naleznete nejen klasický povlak na polštářek 40×40, ale i na výrobky atypických rozměrů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

eight − two =