Uzení v domácí udírně – Jaké maso, a jaké dřevo? Odpovíme

Máte-li domácí udírnu pak už jistě víte, že uzení není je časově náročnější. Ale vyuzené delikatesy jsou tak výjimečnou pochoutkou, že si člověk rád na čas udělá. Aby byl gurmánský zážitek skutečně dokonalým, je nutné vybrat nejen vhodné maso, ale také dřevo. Možná jste se na to dosud tak nedívali, ale uzení je vlastně určitý druh konzervování potravin, k němuž je zapotřebí zahradní udírna. Pokud máte svou vlastní, domácí udírnu, máte skvělou možnost připravit voňavé a chutné delikatesy. K uzení se nejčastěji používá maso tvrdé, jsou však i jiné možnosti? A jaké maso je vlastně k uzení nejlepší?

Maso k uzení – Jaké je vhodné?

Vyudit se dá v podstatě cokoliv, nejrůznější uzeniny, sýry, ale také třeba zelenina. Tou největší pochoutkou je ovšem uzené maso. To by mělo být především kvalitní a čerstvé! Z vepřového se dá vyudit téměř vše, co s e týká hovězího masa, tak se obvykle zadní kýta a z ní dělaná šunka. Zadní kýtu je vhodné udit také v případě telecího a jehněčího, také ze zvěřiny. Co se týká drůbeže, pak doporučujeme udit husí, kachní a kuřecí stehna. Máte-li rádi ryby, i ty lze samozřejmě do udírny dát. V případě větších ryb doporučujeme udělat filety a menší ryby lze udit celé (vykuchané a očištěné).

Délku uzení je je nutno ‘’vychytat’’. Odvíjí se od teploty kouře, množství masa a jeho druhu. Tučnější maso se udí déle než to libové. Během uzení neváhejte ochutnávat, příliš dlouhá doba v udírně způsobuje hořkou a zkyslou chuť!

Dřevo k uzení

Obecně se doporučuje používat tvrdé bukové nebo dubové dřevo, které se zbaví kůry nebo piliny a hobliny z něj. Pokud však tento typ dřeva nemáte, dá se nahradit jinými druhy. Jde například o ořech, třešeň, olši, břízu, akát. Měkké dřevo s pryskyřicí je zcela nevhodné, to samé platí i pro šišky. Rozhodně nepoužívejte dřevo namořené, lakované, to které bylo chemicky ošetřeno.

Používáte udírnu často? Nebo ve vaší domácnosti najde uplatnění spíše klasický gril

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

twenty − 14 =