Velký test pneumatik pro skútr: Který dezén je TOP?

Česko se sice neřadí ke „skútrovým velmocím“, ale přesto se meziročně počet majitelů mrštných jednostopých vozidel zvyšuje. Může za to změna zákona v roce 2013, na základě které mohou držitelé řidičského průkazu skupiny B řídit silnější skútr do 125 ccm. Pokud jste podlehli vábení stylového svezení i vy, mělo by vás zajímat, které pneumatiky patří při jízdě v hustém městském provozu k nejbezpečnějším.

Odborné časopisy sice provádí srovnání, ale většinou samotných skútrů a nikoliv pneumatik. Přitom jsou to právě pneumatiky, které mají na bezpečnost jízdy zásadní vliv. Proto se francouzský specializovaný web Pneus Online rozhodl pro porovnání 69 dezénů s celkem 575 rozměry.

Porovnání pneumatik nemělo obvyklou podobu, kdy se jednotlivé modely testují na referenčním skútru. Redaktoři sestavili žebříček na základě uživatelských recenzí, zkušeností odborníků a dílčích testů. Navzdory tomu, že nejde o zcela objektivní a nezávislý test nabízí zajímavé porovnání moto pneu na skútr a může vám výrazně usnadnit rozhodování.

K hlavním kritériím, která měla vliv na hodnocení, patří výkon na mokré vozovce, výkon na sněhu, komfort, hlučnost, přilnavost a konečně i poměr kvality a ceny. Na špici se zařadily prémiové značky jako Pirelli, Bridgestone, Michelin a Dunlop. Slušného hodnocení se dočkali také zástupci z Asie jako Vee Ruber, Shinko a Kenda. Třetici nejlépe hodnocených dezénů vám blíže představíme v následujících řádcích.

1. Bridgestone Battlax TH01

První pozici obsadila pneu Bridgestone Battlax TH01, která byla navržena pro nejnovější generaci výkonných strojů. Odpovídá tak požadavkům na rychlejší a dynamickou jízdu. Jedná se o první radiální skútrovou pneumatiku značky Bridgestone a vyniká při jízdě ve vyšších rychlostech, ale také z hlediska citlivosti ovládání a komfortu jízdy. Hodí se na popojíždění po městě i na delší meziměstské jízdy. Díky měkčí směsi na předním dezénu a optimalizovanému rozložení tvaru drážek nabízí vynikající přilnavost. Výrobce opatřil zadní dezén odolnější směsí, která garantuje delší životnst.

2. Michelin Reggae

Posloucháte rádi reggae? Jízdu na pneumatikách Michelin Reggae si zamilujete tak či tak. Tato celoroční pneumatika se hodí na celoroční jízdu na zpevněném povrchu i v terénu. Za zmínku stojí vynikající přilnavost a trakce, stejně jako skvělá samočistící schopnost, kterou oceníte zejména při jízdě blátem. Stejně dobře vyniká i na mokré vozovce – široké šikmé drážky rychle odvádí vodu z kontaktní plochy a garantují maximální stabilitu a trakci.

3. Dunlop Scootline SX01

Třetici nejlepších pneumatik pro skútry uzavírá Dunlop s modelem Scootline SX 01. Dezén byl původně vyvinut pro japonské mid-size skútry (např. Yamaha 400 Majety, Suzuki Burgman 250/400 a Honda Forza), ale uplatňuje se i na větších strojích. Pneumatiky nabízí nadstandardní stabilitu, přilnavost na suché i mokré vozovce a v neposlední řadě rychlý odvod vody z kontaktní plochy. V každém případě jde o dobrou koupi!

Zdroj: Pneumatiky.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

20 + 19 =