Bylinky pro vaši domácnost

Koření a bylinky jsou dnes běžnou součástí kuchyně. Mění připravované pokrmy z mdlých na chutné, přidávají jim chuť a vůni.

Když vás dnes začne trápit nějaký ten zdravotní neduh, patrně si zajdete do lékárny nebo sáhnete do svých domácích zásob prášků, kapek a mastí. S množstvím nemocí a zdravotních komplikací si ale můžete poradit i přírodní cestou, pomocí bylinek. Bylinkové čaje i domácí mastičky jsou pro vaše tělo často přijatelnější než ty laboratorní. Pojďme si tak představit dvě bylinky, které uplatníte jak v kuchyni, tak při úlevě od potíží. Nejsou příliš rozšířené, ale co do účinnosti velmi mocné.

Kopr nejen s vajíčkem

Ne pouze kulajda nebo mnohými nenáviděná koprovka může vzejít z této aromatické byliny s jemnými zelenými listy. Hodí se také do salátů a jemných omáček a má i neopomenutelné zdravotní přínosy.

Kopr vonný obsahuje značné množství vitamínů A a C, dále minerály a stopové prvky železa či manganu. Podporuje trávení a díky uklidňujícím účinkům v něm obsažených esenciálních olejů také zdravý a kvalitní spánek.

Pro vysoký obsah vápníku je kopr účinný i jako ochrana před úbytkem kostní hmoty a přispívá k dobrému růstu a vývoji kostí. Bylo prokázáno, že zabraňuje vzniku mikrobiálních infekcí v těle. Umí zmírnit bolest způsobenou například artritidou.

Jedovatá, ale blahodárná orsej

Orsej jarní známe na rozdíl od kopru spíše jako okrasnou květinu. Své využití ale najde i v kuchyni. Když zraje, stávají se její listy jedovatými, proto se sklízí výhradně před začátkem zraní. Syrové listy se téměř vůbec nepoužívají, vždy podstoupí buď tepelnou úpravu nebo sušení.

Orsej v podobě bylinkového čaje již dlouhá léta pomáhá na hemeroidy a další kožní onemocnění. Protože jsou mladé listy plné vitamínů C, užívala se i k zmírnění kurdějí.

Orsej představuje skvělý způsob, jak vyčistit krev. Zároveň dokáže zmírnit účinky průjmu. Pomáhá i s odstraněním bolesti a zatuhlosti ve svalech. V podobě masti z ní a dalších bylinek (jitrocel) se maže na bolavá místa.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

8 − one =