Jak na strukturovaný životopis část 2

V první dílu našeho článku jsme si řekli něco o tom, co je životopis, co je CV a jak se na jeho psaní připravit. V druhém dílu si řekneme jaké náležitosti životopis má a jejich posloupnost

Struktura životopisu

Jméno a příjmení

Není snad nutné vysvětlovat 🙂

Datum narození

Nejlepší je formát např. 12.9. 1984

Trvalý bydliště

Nejlépe adresa, která se shoduje s údajem v OP

Přechodné bydliště

Vyplní pouze ten, kdo bydlí jinde než má uvedeno v OP. Přechodné bydliště již úředně neexistuje, nicméně můžete použít i termín “současné bydliště” a nebude to špatně. Spíše jde o to, že pokud se budete hlásit o práci v Praze a budete mít trvalé jen např. v Ostravě tak můžete vyděsit personalisty, proto je lepší uvést, že nyní bydlíte v Praze tam a tam.

Kontakt na vás

Uveďte email, telefon, případně další jiný komunikační kanál, kde vás může personalista zastihnout. Zde bych však příliš nedoporučoval uvádět ICQ, mohlo by to svádět k tomu myslet si, že jste neustále na ICQ.

Vzdělání

Nevynechejte žádnou školu. Vždy napište rok nástupu a rok ukončení a druh zkoušky – maturita, diplom, výuční list, atd. Nezapomeňte přesně uvést o jakou školu se jednalo a o jaký obor. Uveďte i kurzy, které jste absolvovali a to včetně případné zkoušky a certifikátu, jehož jste dosáhli. Nesmí opět chybět délka kurzu.

Praxe

Společně se vzděláním nejdůležitější část CV. Praxi napište opět kdy jste nastupovali a kdy jste odešli, název firmy a pozice a stručný popis co jste na dané pozici zastávali na jakém projektu pracovali a např. nejvyšší dosažené výsledky.

Reference

Reference jsou v podstatě kontakt na vašeho bývalého nadřízeného, který může v případě potřeby informovat personalistu o tom, jak jste pracovali, jaký byl na vás spoleh a tak podobně. Reference můžete napsat vždy pod konkrétní zaměstnání nebo do samostatné kolonky. Nezapomeňte uvést jméno a příjmení referenční osoby, pozici jakou zastává a telefonní případně emailový kontakt.Pozor! U starších zaměstnání si ověřte, zda osoba, kterou uvádíte v referencích na pozici a ve společnosti stále pracuje. Případný omyl vrhá špatné světlo na vás, protože nemáte aktualizovaná data.

Dovednosti a znalosti

Nesmí zde chybět cizí jazyk kterým mluvíte a jeho úroveň. Pokud máte řidičák tak jaký, pokud umíte s MS Office dobře tak uvedete právě zde + např. úroveň, a další vaše dovednosti např. pokud umíte programovat nebo umíte SQL, či máte řidičák na vysokozdvižný vozík, nebo pokud máte praxi ve vedení lidí je to také plus stejně jako např. pokud jste v minulosti pracovali s business systémy typu SAP, Navision Finance a podobně tak i toto je dobré zde uvést.

Zájmy

Uveďte, co vás zajímá např. sport a třeba jaký, knihy – uveďte zda beletrie, cestopisné, sci.fi. či odborná literatura a podobně.

Finále

A jsem ve finále. Na konec už jen připojíte V….dne:….a podpis

Foto ano či ne?

Někdy snad raději ani ne 🙂 Ale ne nyní vážně. Je na zváženou a spíše jde o to, o jakou pozici se hlásíte. U přihlášky na pozici skladník asi fotka nutná nebude, ale pokud byste se hlásili na promotéra tak bude dobré snímek připojit. Má to ale jedno velké ALE…

Nyní tomu ani nebudete věřit, jenže je to opravdu tak. Mnoho z nás se nestydí a do životopisu klidně přiloží třeba snímek, kde je dotyčná osoba do půli těla nahá. To jsem opravdu viděl stejně, jako jsem viděl snímek z dovolené, kde byli 3 osoby a k jedné vedla šipka s nápisem “Já”. Tak to je opravdu špatně a takovým snímkem uděláte více škody než užitku.

Foto jen pasového formátu

Pokud již fotku přikládáte, zvolte pasový formát, fotka by měla být aktuální, stará např. nejvíce půl roku. Jestliže zrovna žádný takový snímek nemáte, tak raději než snímek z koupaliště nepřikládejte nic. Věřte, bude to lepší.

Pojmenování souboru

Ať už životopis píšete ve Wordu, TXTčku či jiné aplikaci je nutné, abyste finálový soubor uložili do podoby např.: životopis_jan_novak.název aplikace, nebo curriculum_vitae_jan_novak.název aplikace.

Proč? Jelikož pokud jen napíšete “životopis” a zašlete, stane se následující: Personalista si stáhne vaše CV do počítače, kde již nějaké životopisy má a protože hodně lidí nazývá své soubory pouze “životopis” tak bude váš soubor ležet mezi ostatními soubory stejného názvu a personalista bude jen obtížně hledat zrovna vás. Nehledě na to, že pokud již stejný soubor, bude v počítači uložen resp. soubor se stejným názvem bude se počítač ptát zda má soubor přepsat a personalista bude muset soubory přejmenovávat.

Tím, že soubor pojmenujte vašim jménem krom slova “životopis” personalisto ulehčíte práci a ten bude mít hned od počátku pozitivní dojem, že napsal konečně někdo inteligentní.

Vzor ke stažení

Můžete si stáhnout ukázku, jak by to mohlo vypadat ve formátu .doc a ve formátu .pdf. Vzorový životopis jsem si celý vymyslel takže pokud vás budou data připadat povědomá je to jen souhra náhod.

Druhá čáat končí a v té třetí, nikoliv poslední se podíváme na motivační dopis, který je v současné době nedílnou součástí „žádanky“ o zaměstnání.

 

Stáhnout formát .doc

Stáhnout formát PDF

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 − one =