Tomb Raider 2013 – dobrodružství na ostrově

Nepatřím mezi herní pařany a ani se svou šest let starou počítačovou konfigurací nemůžu, ale pravidelně sleduju, co se děje v herním světě a jednou za dlouhý čas si nějakou hru prostě koupím a zahraju. Naposled to byl asi před 2 lety Batman a nyní Lara Croft čili Tomb Raider 2013. Na internetu najdete již několik recenzí lidí, kteří hru již dohráli do konce. No já patřím spíše mezi hráče, kteří hře věnují denně tak 30 minut někdy hodinku takže jsem asi v 60% hry a proto vám spíše než plnohodnotnou recenzi napíšu dojmy z hraní Lary Croft.

 

Vše na začátku

Již 9 díl (pokud počítám správně) se navrací na začátek éry mladé archeoložky Lary Croft, která se vydává na lodi s týmem na svou první výpravu. Je mladá, nezkušená Lara se pohlíží v zdrcadle na lodi, nemá tušíní, co ji čekáslabá holka, která nemá ani ponětí o tom, jak přežít v divočině, jak se vypořádat s nepřáteli, jak bojovat a jak hledat ukryté poklady. Všechny příběhy, které jste o Laře Croft znali z předchozích dílů jsou zapomenuty a Tomb Raider se prostě vrací na začátek.

 

Poutavý příběh

Tomb Raider vždy lákal na povedený příběh, ale tento se myslím povedl nadmíru. Lara Croft a její badatelský tým se na popud Lary, který si je jistá pravdivostí příběhu o existenci legendární pradávné Sluneční královny snaží dostat na jeden z Japonských ostrovů, kde chtějí hledat pozůstatky a důkazy o existenci této královny. Jejich klidnou plavbu však naruší velká bouře, po které loď ztroskotá u ostrova. Z posádky zůstane asi 6 členů, ale Lara je od začátku na všechno sama. A nemá to hned lehké. Je omráčena a když nabude vědomí visí hlavou dolu spoutaná.

Váš první úkol je Laru dostat ze zajetí. Pak si Lara přivodí úraz, je ji zima a na ostrově nevládne hezké počasí. Navíc se zjistí, že na ostrově je nějaká divná sekta především Některé výjevy z Tomb Raider 2013 jsou dost drastickérusáků, která jak se později ukáže je zde proto, že se nemohou dostat z ostrova. Aby si naklonili přízeň sluneční královny, začnou uctívat sluneční královnu a zabijí každého, kdo u ostrova ztroskotá. Na Laru Croftovou si však jen tak nepřijdou.

To je tedy příběh v kostce. Důležitější je však kompaktnost celého příběhu a jeho průběh. Lara ztratí své drahé členy posádky a protože po celou dobu s nimi komunikuje vysílačkou a někdy jí pomohou je ztráta bolestná i pro hráče. Budete s Larou prožívat její dobrodružství a každý její nepovedený skok s následným pádem do hlubin vás bude bolet.

 

Od bezbranné holky po profesionálního zabijáka

Tomb Raider 2013 je založen na získávání zkušeností. Ty Lara získává za téměř vše, co provede. Z počátku je vybavena jen lukem a takovým narychlo zhotoveným cepínem ale později jak procházíte příběhem a ona zabíjí vše, co se hýbe přijdou další zbraně jako je Zápalné šípy dostane až pozdějí ve hře Tom Raider

brokovnice, samopal, pistole. Zbraně si Lara pak ze získaných součástek ještě vylepšuje, později přidá granátomet připnutý k pušce nebo tlumič na pistol, či získá možnost zápalných šípů. Na začátku je Lara hodná holka, co musí poprvé zabít člověka.

Jenže kupodivu jak sama prohlásí to nebylo tak hrozné jak čekala a nakonec je z ní chladnokrevný zabiják, což se mi osobně nelíbí a raději bych se mnoha soubojům vyhnul, ale příběh je postavený na bázi Zabij, nebo budeš zabit. Není zde moc volby jak danou misi splnit, zpravidla je vše přesně nalinkováno a vy jen jdete a uděláte, aniž byste mohli úkol prostě splnit bez ztráty na životech. Pravdou ale je, že nepřátelé po vás jsou a čím více jich zabijete, tím větší na vás mají pifku.

Povedená in game videa

V některých hrách jsou in game videa spíše rušivým momentem, kdy vás vytrhnou z hraní a vy se pak musíte vracet znova do příběhu. Tomb Raider 2013 je však vytvořen Lara Croft musí splnit řadu těžkých úkolů, ale je to holka šikovnátak, že mnohdy ani nevíte, zda jde o video, či zda už máte hrát. Prolnutí do příběhu je opravdu skvěle vyvedené a tak se stane, že sledujete video, jak se Lara nezadržitelně řítí vodním tunelem dolů a zapomenete, že už Laru ovládáte a pak se stane třeba to, že se Lara nabodne na větev nebo se nechytne tam kde má a vy můžete začít znova.

 

Nalinkovaná cesta

Hra je postavena na spouštěcích sekvencích. Jdete do jeskyně a přesně v jednom místě ani o krok dál na vás skočí vlk. Hra působí otevřeným dojmem a třeba v městečku chatrčí se můžete zdánlivě svobodně pohybovat, ale není to tak. Když autoři hry nechtějí, nevyskočí Lara ani na bednu, která je o polovinu nižší než bedny či místa na které Lara vyskočit musí, aby se dostala dále. To mi na hře trochu vadí, protože to ubírá dost na kráse hry a na požitku z jejího hraní.  Když na vás má vyskočit horda nepřítel stane se tak v přesně daném místě. Je škoda, že na vás nepřátelé nečekají náhodně, byla by to větší zábava. Hře by pomohlo více volného pohybu Lary i více možností jak úkol vyřešit.

 

Úkoly v tajných hrobkách

Lara je především archeoložka (až později se z ní stane profi vrah) a jako takovou jí lákají hrobky. Tajných hrobek je ve hře opravdu dost. Zpravidla jsou skryté, ale ve chvíli, kdy se k nějaké přiblížíte hra „cinkne“ a upozorní vás, že se poblíž tajná hrobka nachází. Aby se Lara ve hře Tomb Raider 2013 dostala ke kýženému pokladu v truhle, musí Bezbranná archeoložka Lara Croft tak začíná na útesu její příběhvyřešit první vždy nějakou tu logickou hádanku. Ty jsou poměrně jednoduché i pro mě coby herní lamu takže pro ostřílené hráče bude vyřešení hádanky dílem okamžiku. Když se nevíte rady, pomůže Laře stisk písmene „Q“, takzvaný instinkt přeživších kdy se použitelné předměty zabarví do žluta a pak už jen přijít na to, jak dané věci použít. Mnoho pravidelných hráčů celé série si stěžuje na lehkost úkolů, které v Tom Raider 2013 jsou.

Shrnutí

I přes občasné pro mě flustrující situace kdy ne a ne zmáčknout tlačítko ve správný čas je Tomb Raider 2013 skvělou hrou, která chytne a pustí až při závěrečných titulcích (pravda na ty si budu muset ještě počkat). Skvělý příběh, výborná hratelnost, hezká grafika, která sice není úplně dle nejnovější módy, přesto hře neubírá na zážitcích a aspoň lze hru hrát i na starších strojích jako je ten můj. Hru můžu doporučit i svátečním hráčům už jen proto, že Lara je kus hezké hezké ženské s perfektním pozadím 🙂 Velkým plusem jsou i české titulky, bez kterých bych pochopil půlku příběhu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

14 + 20 =