Vstoupit do 2. pilíře důchodové reformy?

V poslední době hojně diskutované téma. Druhý pilíř důchodové reformy odstartoval, ale stále o něm nemáme dostatek informací. Vyplatí se nám vůbec do něj vstoupit, nebo se raději spolehnout na státní důchod a vlastní důchodové připojištění. Na stránkách Komerční banky je k dispozici kalkulačka,která vám pomůže po zadání základních dat vypočíst výši penze. Pomocí ní i zjistíte, zda se vám vstup do druhého pilíře vyplatí.

Kdo může do druhého pilíře vstoupit

Pokud jste nepřesáhli 35 let, tak můžete do systému bezstarostně vstoupit. Pokud je vám více jak 35, je stanovena půlroční lhůta, kdy můžete uzavřít smlouvu. Lhůta se počítá od data účinnosti, tedy od 1.1.2013. Poté, konkrétně od 30.6.2013, občané starší 35 let nebudou mít možnost do druhého pilíře vstoupit. Vstup do programu je nepovinný, avšak pokud se rozhodnete vstoupit, tak už není cesta ven.

Kdy vznikne účast ve druhém pilíři

Mohlo by se zdát, že účastníkem se občan stane v okamžiku, kdy podepíše smlouvu. Omyl, účastníkem druhého pilíře se stanete až tehdy, kdy vaši smlouvu zaregistruje Centrální registr smluv (CRS). Tomu vaši smlouvu odešle společnost, se kterou jste ji uzavřeli.Pytel peněz CRS má 30 dní na zaregistrování, většinou to stíhá i dřív.

Tady se hodí uvést poznámku, že do té doby než CRS smlouvu zaregistruje je možno ještě odstoupit. Pokud do do té doby nestihnete, tak smlouva už je nevypověditelná. Výpověď smlouvy probíhá klasicky přes společnost, se kterou jste ji uzavřeli.

Přechod k jiné společnosti

Přechod k jiné společnosti je možný. Pokud bude právě konkurenční ústav nabízet výhodnější podmínky, můžete své úspory ze součastného fondu přenést. Ovšem pozor, změna společnosti je bezplatná jen jednou za pět let, pokud se rozhodnete společnost vyměnit dříve, může po vám být naúčtována částka za převod prostředků, nejvýše však 800 Kč a i poplatek za vynaložené náklady související s převodem.

Výše měsíční částky

Pokud vstoupíte do druhého pilíře, tak se vám sníží odvod sociálního pojištění o 3%. Tyto 3% plus další 2 z vyměřovacího základu, však musíte investovat do nově uzavřeného spoření. Pokud jste zaměstnancem, postará se o odvody přímo zaměstnavatel, ovšem nezapomeňte mu změnu nahlásit. Osoby samostatně výdělečně činné se o to musí postarat samy.

Jaký zvolit spořící program

penízekZáleží na vícero faktorech, pracovník společnosti s vámi vyplní dotazník, a podle výsledků vám poradí, jaký program by byl pro vás výhodný. Můžete volit mezi vyváženým, konzervativním či dynamickým. Pokud chcete mít absolutní jistotu, že o peníze nepřijdete špatnou investicí, zvolte konzervativní. Naopak, pokud chcete své peníze maximálně zúročit, zvolte si dynamický program, avšak hrozí riziko, že se investice nepodaří a vy skončíte s pláčem. Zlatý střed je vyvážený program.

Co se týká zhodnocení prostředků v jednotlivých programech, tak nejvyšší zhodnocení nabízí již zmíněný dynamický program (až 7%), vyvážený 5% a konzervativní až 3%.

Nepřijdu o své peníze?

Tohle vám nikdo nezaručí. Jelikož výnos není garantovaný, tak může vklad poklesnout  pod původní hodnotu. Ovlivnit to můžete vhodnou investiční strategií, která je založena na vaší ochotě riskovat. Poradce společnosti vám navrhne spořící cyklus, ze začátku více riskantnější, ke konci spoření spíše přesouvat vložené peníze do konzervativních programů.

Zákon pamatuje i na případ úmrtí. Naspořené peníze jsou součástí dědického řízení. Při výplatě penze jsou dvě možnosti. Můžete si zvolit výplatu rozloženou na 20 let a pokud umřete dříve, tak zbylé peníze jsou vyplaceny osobě, kterou si určíte. Druhou možností je výběr doživotní penze. Pokud budete žít déle než je průměrný věk, budete penzi dostávat nadále, ikdyž jste už své naspořené prostředky vyčerpaly. Bude vám vyplácena od lidí, kteří zemřely dříve.

Rozhodnutí zda vstoupit do druhého pilíře je tedy na každém z nás. Na závěr uvedeme společnosti, které jsou zapojeny do systému pilíře a můžete si u nich pojištění sjednat. Jsou to Allianz penzijní společnost, Penzijní společnost České pojišťovny, Penzijní společnost České spořitelny, ČSOB Penzijní společnost, KB Penzijní společnost a Raiffeisen Penzijní společnost.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

seventeen + one =