Péči o psí chrup nezanedbávejme

Mnoho lidí si stále ještě neuvědomuje, že dentální hygiena je důležitá nejen pro nás, ale i pro psí mazlíčky. Vy si čistíte denně zuby třikrát a co váš pes? I psům se na zubech po jídle tvoří plak. Ten, pokud se neodstraňuje, mineralizuje, a vzniká zubní kámen. Na zubech a dásních se množí bakterie, které mohou přecházet do krve a negativně ovlivnit zdravotní stav pejska, včetně poškození některých orgánů. Nehledě na to, že špatné zuby se viklají, bolí, a následně vypadávají nebo musí být vytrženy. Tomu lze ale poměrně dobře předejít, a to právě péčí o zuby a chrup pejska.

psi-kartacekJak se psovi čistí zuby? Potřeba k tomu jsou speciální pasty a zubní kartáčky pro psy. Koupit se dají v chovatelských potřebách, i těch internetových. Veterináři doporučují, aby majitelé čistili svým psům zuby minimálně dvakrát týdně, ale nejlépe denně. Tím se vyčistí zubní plak a zubní kámen se nebude tvořit. Pro pejsky nejsou vhodné běžné zubní kartáčky a pasty pro lidi. Vyrábějí se nejrůznější zubní kartáčky pro psy, například ty, které se nasazují na prst, aby se chovatel snadněji dostal i na stoličky. Nečistěte psovi zuby běžnou pastou, využívejte speciální zubní pasty pro psy, bez fluoru, s užitečnými enzymy a příchutí, která jim nebude vadit. Mentolové a jiné svěží a pálivé pasty by jim neudělaly dobře.

K dalším krokům péče o zuby a chrup pejska patří dentální hračky a různé žvýkací pochoutky. Ty nejsou samospásné a bez čištění zubů většinou moc nefungují, jako doplněk ale poslouží výborně. Pejsek se zabaví a zároveň udělá něco pro svůj chrup. Může jít o různé žvýkací tyčinky a speciální kosti z vhodných materiálů. Výbornou prevencí je přidávat pejskovi do krmiva podle návodu na obalu přípravek z mořských řas, který je v chovatelských potřebách nebo u veterináře už běžně dostupný, a který výrazně redukuje výskyt zubního kamene. Existují i psí ústní spreje, které osvěžují dech a desinfikují. Pravidelná péče o zuby prodlouží život vašeho pejska, a je pro něj šetrnější, než velmi časté odstraňování zubního kamene ultrazvukem v anestezii.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

three × 5 =